">Ertuğrul Kaderli Mimarlık Banyo Tasarımı

Listeleri Karşılaştır

Banyo Tasarımı

Banyo Tasarımı

Kusursuz bir banyo tasarımı nasıl olmalıdır?

Kusursuz banyo dendiğinde birçok faktör dikkate alınmalı, inşa aşamasından dekorasyon donatısına kadar hemen her unsur hassasiyetle ele alınmalıdır. Burada seramiğin deseninden rengine, kullanılan armatürün özelliklerinden, duş kabininin konumu ve özelliklerine kadar birçok faktör vardır. İdeal banyo kavram olarak ucu açık bir tasarım sürecinin sonucudur. Ancak elbette bunun için belli standartların varlığı da kabul edilmelidir. Her ne kadar tasarım bir sanatsal geliştirme süreci olsa da, banyoların kullanışlılık özelliğine sahip olması da söz konusu olduğundan; tasarım ve erişilebilirliğin birlikte var olması bu sınırları belirler. Pekiyi Kusursuz bir banyo tasarımı nasıl olmalıdır?

Banyo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Yapılar inşa edilirken ıslak alanlar yapının belli bir noktasına konuşlandırılır. Çünkü yapıların temiz su ve atık su hatları binanın belli bir kesiminde yer alır. İnşa öncesi yapıyı tasarlayan mimarın vizyonu ile doğru orantılı olarak, banyo gibi alanların hacim ölçüleri farklı olabilir. Kimi yapılarda geniş banyolar tercih edilirken, kimi yapılarda toplam hacmin büyüklüğüne karşın, banyolar oldukça küçük kalabilmektedir. Bu iki durumda farklı tasarım özellikleri kullanılır ki, dar alanlarda tasarım oldukça meşakkatli bir iştir. Tabii bu durumlarda da son derece şık ve kullanışlı sonuçlar elde edilebilir. Eğer yeni bir yapı ile karşı karşıya değilsek ve mevcut alanı kullanmamız gerekiyor ise iki durumu ayrı ayrı ele almamız gerekiyor.

Küçük hacimli banyoların tasarımında en dikkat edilmesi gereken husus, elbette alanı doğru kullanmaktır. Dar bir banyoya küvet veya jakuzi gibi detayların konuşlandırılma çabası yersiz ve alan israfı olacaktır. Zaten modern banyolarda bu detaylar nadiren kullanılır. Dar banyolar için kompakt donatının tercih edilmesi son derece önemlidir. Bu sayede alan verimli biçimde kullanılabilirken, hem estetik hem de kullanışlı bir banyo elde edilebilir.
Geniş banyoların dekorasyonu ise tersi biçimde kolay sanılsa da aslında bu durumda da bazı zorluklar söz konusudur. Alanın çok boş görünmemesi için pek çok detayın kullanılması gerekir ki, bu durumda dengeyi elde edebilmek önemlidir. Şimdi ideal banyo tasarımında ortak nitelikleri inceleyelim.

Aydınlatma

Banyoların aydınlatılması son derece önemlidir. Bu alanlarda birden fazla noktada farklı aydınlatma araçları kullanılmalıdır. Genel aydınlatma yanında ayna üzerinde özel armatürlerin kullanılması da gereklidir. Kişisel bakım uygulamalarının uygun ışık şartlarında yapılması için bu önemli bir donanımdır. Tabii kullanılacak aydınlatma ekipmanının ısı ve nem koşullarında kullanılabilen ürünler olmasına da ayrıca dikkat edilmesi gereklidir. Tasarımın yanı sıra tedarik aşamasında bu özellik dikkate alınmalı, uzun ömürlü kullanım ve elbette öncelikle güvenlik için nitelikli ürünler tercih edilmelidir.

Tabii banyo tasarımında kullanılan rengin ışık tasarımına etkisi önemlidir. Ortamın yeterince aydınlık olması, banyonun kullanışlılığı ile ciddi şekilde ilişkilidir. Zaten bu sebeple genellikle açık renk seramikler tercih edilir ve bu sayede daha iyi aydınlık koşulları sağlanır. Elbette modern tasarımlarda koyu renk seramikler de yaygın şekilde kullanıldığından ışık konumlandırması ve seçimi noktasında daha dikkatli olmak gereklidir. Örneğin; aynalar üzerinde kişisel bakımı daha efektif yapabilmek için aplikler kullanılması artık genel geçer bir standarttır.

Havalandırma

Banyolarda çoğunlukla pencere bulunmaz. Ancak modern yapılarda odalarda olduğu gibi pencereler kullanılabilir. Bu durumda havalandırma son derece kolay olacaktır. Ancak genellikle banyo havalandırması için özel kanal hatları veya apartman boşluklarına açılan küçük banyo pencereleri bulunur. Bu pencereler kullanılarak banyoların havalandırılması son derece önemlidir. Nemli bir ortam olan banyonuzun kuruyabilmesi için belli oranda hava akışı gereklidir. Bunu sağlayabilmek için banyo dekorasyonunuza uygun menfezler kullanabilir ya da şık pencereler kullanabilirsiniz. Bu arada havalandırma olmayan banyolar uzun süre nemli kalacağından bakteriyel etkinlik de oluşabilir. Bu nedenle havalandırma konusuna özel olarak eğilmek gerekir.

Islak zemin donanımı

Banyolarınızda seramik döşeme malzemesi, lavabo, duş kabini ve eğer bulunacaksa klozet seçimi, dekorasyonun en önemli detaylarıdır. Küçük bir banyo için küvet seçimi doğru bir yaklaşım değildir. Bunun yerine alanında özelliklerine uygun bir duş kabini tasarımı daha doğru bir seçimdir. Yeni nesil duş kabinleri, dilediğiniz her şekilde tasarlanabilmekte, son derece şık banyolar ortaya çıkarılabilmektedir.
Aynı şekilde klozet ve lavabo seçiminde de genel tasarım özelliklerine uygun seçimler yapılmalıdır. Boyutları ve tasarım özellikleri detaylı biçimde analiz edilmeli ve mümkün olan en uygun tercihler yapılmalıdır. Bu tasarımın efektif biçimde yapılabilmesi için alanında uzman mimarlardan destek alabilirsiniz. Zira günümüzde seramik; mobilyalarla entegre kullanılmaktadır ki, benzersiz tasarımlara bu şekilde ulaşılabilir.

Banyo Mobilyaları

Banyoların alan özelliklerine göre, mobilya kullanılması da mümkündür. Banyo dolapları, banyo ekipman ve sarf malzemelerinin saklanması ve şık bir ortam elde edilmesi için son derece önemlidir. Bu mobilyaları seçerken, yine tasarım özelliklerine dikkat edilmelidir. Banyolarda mobilyalar sadece dolap olarak değil, örneğin; lavabo altında bir donanım olarak da kullanılabilir. Bu noktada tasarım sınırı yoktur. Benzersiz tasarımlar yapılarak, bambaşka bir banyoya sahip olmanız sağlanabilir.

Elbette bir banyoda olmazsa olmaz nedir diyecek olursak; erişebilirlik özellikleri öne çıkacaktır. Tesisatın sorunsuz ve ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahip olması, tüm özelliklerin önüne geçecektir. Duşun kolay kullanılamadığı, su akış yönü nedeniyle taşan duş kabinleri gibi detaylar oldukça can sıkıcı durumlardır ki, banyonun konforlu bir banyo olması durumunu bütünüyle ortadan kaldırabilmektedir.
Bu noktada teknik donatının kusursuz olması büyük önem arz eder. Mimari özelliklerinin mühendislik esaslarla birlikte tasarlanması bu nedenler her yaşam alanında olduğu gibi banyo tasarımı için de son derece önemlidir.
İdeal banyo tasarımı nasıl olmalıdır sorumuzu ana başlıkları ile inceledik. Tabii bahsettiğimiz hususlar genel-geçer özelliklerdir ve her banyo benzersiz biçimde tasarlanabilir. Bunun için mimari deste almak üzere firmamıza başvurabilir, tasarım ve kullanım özellikleri ile tam aradığınız çözüme ulaşabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

Mimari Proje Nedir ?

...

okumaya devam et

Mimari Proje Nasıl Çizilir ?

  Mimari projeler elbette profesyonel mimarlar tarafından çiziliyor, yani mimar...

okumaya devam et

Tartışmaya Katıl

×